Amenajarea și împrejmuirea monumentului din Bezdead

      Chiar dacă infrastructura este obiectivul numarul unu în localitatea noastra, trebuie să spunem că nu ne-am uitat strămoșii , pe cei 133 de bărbați din Bezdead care și-au dat viața pentru patrie. În memoria lor a fost înălțat monumenul, cioplit în piatră de Albești (Muscel), de către meșterul pietrar măgurean, I. Negoescu. Pe fiecare dintre cele patru fețe ale trunchiului de piramidă cu bazele un pătrat, sunt scrise numele acestor eroi, spre veșnică rememorare.

       Pentru început, ne-am ocupat de amenajarea și împrejmuirea acestui edificiu cultural-istoric al comunității noastre, realizând pavajul din jurul monumentului și consolidând zidul pe care s-a ridicat un gard nou din fier.

    Este al nostru, al tuturor locuitorilor comunei Bezdead, drept pentru care vă cer să-l îngrijiți și dumneavoastră, și să-l păstrăm curat (… fără animale!).

HPIM0411 HPIM0412 HPIM0413 HPIM0414 HPIM0415 HPIM0416